وب فارسی را امنیتی نکنید!

web-farsi-security-وب-را-امنیتی-نکنید۷ تن از نویسندگان و مسئولین وب‌سایت «نارنجی» توسط اطلاعات سپاه کرمان به جرم ‘ارتباط با بیگانه’ دستگیر شدند

حوالی ساعت ۱۲ ظهر امروز، سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۲ بود که مطلبی بر روی وب‌سایت «نارنجی» یکی از پر مخاطب‌ترین وب‌سایت‌های حوزه‌ی اخبار فن‌آوری اطلاعات جنجال‌آفرین شد.
وب‌سایت نارنجی در پیامی نوشت که به علت دستگیری ۷ تن از نویسندگان و اعضای فنی این وب‌سایت از روز گذشته و عدم وجود خبری از آن‌ها، وب‌سایت موقتا تعطیل خواهد بود.
این وب‌سایت اعضای بازداشت شده را «علی‌اصغر هنرمند»، «عباس واحدی»، «علی‌رضا وزیری»، «نسیم نیک‌مهر»، «ملیحه نخعی»، «محمحسین موسی‌زاده» و «سارا سجادپور» معرفی کرده است.
پس از این مطلب بود که کاربران شبکه‌های اجتماعی علی‌الخصوص تویتر از این خبر اظهار تعجب و نگرانی کردند.
تا ساعت ۲۰ امروز، هیچ‌خبری از سرنوشت این افراد در دست نبود و وب‌سایت نارنجی که پس از انتشار مطلب مبنی بر دستگیری اعضایش از دسترس خارج شده بود، مجددا بر روی فضای اینترنت قرار گرفت و مطلب مذکور حذف شد.
دقایقی بعد خبرگزاری فارس (منتسب به سپاه پاسداران) در خبری اختصاصی عنوان داشت که اطلاعات سپاه پاسداران کرمان، چند “فعال سایبری مرتبط با بیگانگان” را بازداشت کرده است.
از آن‌جایی که دفتر این وب‌سایت نیز در شهر کرمان واقع است مشخصا این خبر متعلق به وب‌سایت نارنجی است.
فارس از قول یک مقام امنیتی که نامی از او نبرده، اعلام کرده «اتهام این افراد که در قالب یک شبکه پیچیده امنیتی-رسانه‌ای فعالیت می‌کردند، ارتکاب جرایم سایبری و ارتباط با بیگانگان» اعلام شده است.

وب‌فارسی چنین اتفاقاتی در فضای وب ایران را به شدت محکوم کرده و خواستار رسیدگی به بازداشت‌های خودسرانه‌ی اطلاعات و اطلاعات سپاه در حوزه‌ی وب‌ بدون داشتن حکم قضایی می‌باشد و امیدواریم هرچه سریع‌تر و با توجه به فضای ایجاد شده پیرامون این موضوع این افراد آزاد شده و بیش از این شاهد بی‌قانونی علی‌الخصوص در حوزه‌ی وب فارسی نباشیم.
وب‌فارسی آن‌قدر ضعیف هست که چنین اقداماتی توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی بتواند رشد در این عرصه را به ۰ برساند.
در پایان ما به عنوان نماینده فعالین وب‌فارسی خواستار ارائه توضیحات مربوط به این موضوع توسط سخنگو و یا مسئول سپاه پاسداران هستیم. چرا که علاوه بر این موضوع که ارتباط با بیگانگان “جرم” تعریف نمی‌شود، هرگونه بازداشت باید با دستور و اجازه‌ی محاکم و مراجع قضایی باشد.

© وب فارسی

۸ ديدگاه براي “وب فارسی را امنیتی نکنید!

 1. دوست عزیز، نماینده محترم فعالین وب که معلوم نیست چجوری نمیانده شدی!

  ۱.فعالین وب چیز مشخصی نیستن که سپاه بیاد بهتون توضیحات ارائه بده.
  ۲.دستور و اجازه مراجع و محاکم قضایی وجود داشته و فردای دستگیری هم از قوه قضاییه بیانیه صادر شده.
  ۳.هیچ کسی نگفته نارنجی یا نارنجی نویسان یا فعالان وب مشکلی دارند، عده ای در یک شرکت در کرمان دستگیر شدند، حتما به یک اتهام سایبری، خودشون هم گفتن که به این جرم دستگیر شدن، آدم های بیربط هم با وثیقه آزاد شدن، اگه میخواستن نارنجی نویس ها رو بگیرن، نمیتونستن همزمان همه رو توی تمام کشور بگیرن؟ هیچکدوم از نارنجی نویس ها مخفی بودن؟

  دوست عزیز، نماینده ی فعالان وب؛ من به عنوان یک فعال واقعی وب که علاقه ای به نوشتن اسمم در وبلاگ شما ندارم، خواهش میکنم قبل از نوشتن هرچیزی کمی فکر کنید…

 2. فکر کن
  اگر یک وبلاگ مذهبی-فناوری وجود داشت
  از سرتاسر ایران نویسنده داشت
  یک اتهام سایبری به دفتر اصلی آنها که توی اون کار طراحی وب هم میکردن زده میشد
  اعضای حاضر در اون دفتر دستگیر میشدند
  فرداش اعلام میکردن که روال قانونی توی قوه قضاییه داره انجام میشه
  کمتر از چند روز اعضای بی ربط با وثیقه آزاد میشدن

  شما باز هم به عنوان نماینده فعالان وب بیانیه میدادی؟

 3. عباد گفته است:

  مذهبی-فناوری :))

 4. حمیدرضا همتی گفته است:

  دوست عزیز ناشناس
  شما که خودتون رو معرفی نکردید و حتی نخواستید آدرس وبلاگتون و اینجا مطرح کنید، چجوری میتونید خودتون رو یک فعال واقعی بدونید در صورتی که یک ناشناس هستید.
  دوست عزیز من نمیدونم شما چرا علاقه دارید همه چی رو با مذهب قاطی کنید و بگید که به مذهب ظلم شده، نه داداش جون به مذهب هیچ وقت ظلم نشده.
  من هم یه آدم مذهبی و هم یه فرد انقلابی هستم (میتونید به سوابق بنده رجوع کنید) و نمیتونم متوجه جمله شما که فرمودید “وبلاگ مذهبی – فناوری” بشم.
  نمیدونم دقیقاً شما چه موضعی دارید و مشکلتون کجاست !؟
  من نمیتونم مثل شما با کلمات بی خود و بی جهت بازی کنم من سیستمدار نیستم من انقلابیم.

 5. باشه
  من فعال وب نیستم و شما هستید، قبول
  ۱.مذهب یه مثال بود که بهش جواب ندادید، چیزی رو قاطی نکردم.
  ۲.موضع من کمک به دوستان دربند خودمونه.
  ۳.مشکل من بدون فکر حرف زدن شماست.
  ۴.نوشتی بازداشت خودسرانه و بدون حکم، وقتی قاضی پرونده معلومه و خودش بیانیه میده، شما از کجا فهمیدی که خودسرانه بوده؟
  ۵.چرا میگی حوزه وب؟ افراد یک شرکت دستگیر شدن، بقیه نویسنده های نارنجی که هنوز آزادن، اگه میخواستن میتونستن اونا رو هم بگیرن، پس ربطی به نارنجی نداره.
  ۶.خود سپاه اعلام کرده که اتهام این افراد جرایم سایبری بوده، نگفته اینا مجرم هستند، طبق قوانین همه جای دنیا متهمین دستگیر میشوند و باید در دادگاه پاسخگو باشن، که الانم همین اتفاق داره میفته.
  ۷.شما دقیقا چه چیزی رو محکوم کردی؟ دستگیری متهمین؟ یعنی متهمین دستگیر نشن؟ پس چجوری قانون اجرا بشه؟
  ۸.

  …و امیدواریم هرچه سریع تر و با توجه به فضای ایجاد شده پیرامون این موضوع این افراد آزاد شده و بیش از این شاهد بی قانونی علی الخصوص در حوزه ی وب فارسی نباشیم.

  بی‌قانونی یعنی چی؟ قانون یعنی چی؟ افراد که با قید وثیقه آزاد شدن و دارن میشن، کند شدن این روند هم به خاطر فشار رسانه ای بوده، شما توقع داری چجوری باشه؟

 6. عباد گفته است:

  مگه این مطلب رو ایشون نوشته ؟! زیرش که منبع زده برین یقه اونا رو بگیرید خب !
  در ضمن این مطلب رو من وقتی خوندم این‌جا که هنوز بیانیه قوه قضاییه نیومده بود
  و در نهایت. سپاه که مرجع قضایی نیست بخواد کسی رو دستگیر کنه !
  اول اطلاعات سپاه اومده دستگیر کرده بعد خبر زده که اینا مرتبط با بیگانگانن و داریم ازشون بازجویی می‌کنیم و بعد از تکمیل بازجویی می‌فرستیمشون قوه قضاییه !
  یعنی او سپاه می‌گیره. بازجویی می‌کنه. بعد پرونده به سیستم قضایی وارد می‌شه.
  و در نهایت از نظرم اتهامات کاملا مضحک و مسخرست. کدوم رسانه‌ی معتبر غربی که به گفته سپاه از اصلی‌ترین سایت‌ها هستند. میان به‌روز‌رسانی و ساخت سایتشون رو بدن به یک شرکت فرد با گروه تو ایران !
  و اینکه مگر وب‌سایت شهروند خبرنگاری جرمه آخه 🙂 عجبا

 7. علی جلالی گفته است:

  انشاالله که مورد خاصی نبوده باشه حمیدخان

 8. مهدی گفته است:

  برات آرزوی سربلندی میکنم حاج حمید
  امیدوارم تو راهی که داری میری سربلند باشی
  برای بچه هاتونم واقعاً متاسفم ایشاالله درست میشه

دیدگاه ها بسته اند.