زنان کد نویس نمی شوند

زنان کدنویس نمی شوند

مدتی است که چنین صحبتی میان برنامه نویسان به گوش و گاهی در اینفوگرافی ها به چشم می خورد اما هیچ دلیل واضح و منطقی پشت این حرف وجود ندارد و شاید فقط حرفی از روی تبعیض و نا آگاهی باشد.

مدت هاست که شاهد حضور زنان موفق و نام آور در تمامی جوامع و حوزه های کاری هستیم و برنامه نویسی و کدنویسی هم از این قاعده مستثنی نیست.

برای رسیدن به بالاترین درجات و خواسته ها فقط به پشتکار و توانایی نیاز است و تفاوت جنسیتی اهمیتی در این موضوع ندارد.

 زنان موفق در این عرصه کم نبوده اند، به عنوان مثال می توان از زنان زیر به عنوان نام آوران حوزه برنامه نویسی نام برد :

آدا لولیس که اولین برنامه نویس در دنیا بود.

گریس موری هوپر اولین کامپایلر برای زبان برنامه نویسی را توسعه داد.

آدله گولدستین به ایجاد اولین کامپیوتر دیجیتال الکترونیک کمک کرد.

ماریسا میر که یکی از اولین برنامه نویسان گوگل است.

نقش زنان در رشته برنامه نویسی کاملا مشهود است، با اینحال نسبت پایین زنان در مقایسه با مردان در این حوزه ممکن است ناشی از دلایل بسیاری همچون مسایل اجتماعی و فرهنگی باشد.

اما مطمئنا به این دلیل نیست که زنان نمی توانند برنامه نویس شوند.

۱۰ ديدگاه براي “زنان کد نویس نمی شوند

 1. مطلب بسیار کوتاه و بدون حوصله نگارش شده به نظرم و خوب به موضوع پرداخته نشده در حالی که این موضوع می‌تونست بسیار بسیار گسترده‌تر مطرح بشه و این موضوع رو ریشه‌یابی کنه!
  اما از نظر خودم به کار بردن عباراتی مثل «زنان نمی‌تونن برنامه‌نویس شن» یا جملات مشابه از فرهنگ ناصحیح جامعه‌ی ما برآمده و چنین چیزی نیست. اما از طرفی تقریبا مطمئنم (با توجه به شواهد موجود در دنیا)، زنان علاقه‌ی کمتری به برنامه‌نویسی دارند و همین موضوع باعث حضور کم‌رنگ زنان در این حوزه به‌خصوص در ایران شده است چرا که همین کمبود حضور، باعث دلسردی و زدگی علاقه‌مندان نیز می‌شود (با وجود کلاس‌ها و انجمن‌های کاملا مردانه!)

 2. کامران گفته است:

  اگه زن ها هم کد نویس میتونند بشن پس چرا قیافه این خانومه که داخله مطلبه این شکلیه حمید خان ؟

 3. یک روانی گفته است:

  این حرفا به کنار .
  هر چقدرم برنامه نویس باشن به پای شما که نمیرسن.

 4. یک فراهانی گفته است:

  مثل اینکه این خانومه داره یک الگوریتم سختی رو مینویسه حمیدجان

 5. مصطفی گفته است:

  من رشتم نرم افزاره بعضی وقتا خواهر های دانشجو یک سوالهایی میپرسن که کل هستی رو میبرن زیر سوال و آدم از زندگیش سیر میشه 🙂

 6. علی جلالی گفته است:

  به نطر من به خاطر بی علاقگی و بی حوصلگی خود خانوم هاست وگرنه که کار نشد نداره

 7. شما در کامنت‌های همین‌ وب‌سایتتون که شاید محلی باشه که بتونیم بگیم افرادی بیشتر هستند که با مسائل وب درگیرند می‌تونید به وضوح تبعیض قائل شدن در خصوص جنسیت رو ببینید ! چه برسه به سطح جامعه یا بدتر از اون جمع‌های خصوصی‌تر !

 8. علی.ب گفته است:

  سلام
  به نظرم و شاید با تجربه هام میتونم بگم خیلی از زنانی که تو زمینه برنامه نویسی مشغولند و وارد هستند رفتار و اخلاق مردونه تری نسبت به هم نوعان خودشون دارن.
  به نظرم به جای اینکه تلقین کنیم که همه میتونند باید تحقیق بشه چرا نسبت و زن مرد اینقدر متفاوته. توی دانشگاه های ایران در رشته های کامپیوتر به جرئت میتونم بگم بالای هفتاد درصد دخترا علاقه ای به برنامه نویسی و بحث های فنی کامپیوتری ندارند. یکی از دلایلی که هفتاد درصد اعضای گوگل پلاس مرد هستند به خاطر بیشتر بودن بحثای فنی هست.
  یکی از دلایلی که به نظرم اومد اینه که زن ها با مسائل احساسی بیشتر ارتباط بر قرار می کنند تا مسائلی بیشتر منطقی مثل برنامه نویسی

 9. عباد گفته است:

  سفسته‌ی معروف که زن‌ها کارهای احساسی باید کنند و سفسته‌های دیگر که سالیانه ساله داره تجویز می‌شه و از همین طریق زنان جامعه روز به روز توسط مردانی که معتقد به تبعیض جنسی هستند محدود تر می‌شن.
  لابد این دلیل هم مشابه همون دلیله که زن‌ها نمی‌تونن قاضی شن. نمی‌تونن مرجع تقلید باشن و ….
  فکرها را باید شست

 10. سلام من پسرم اما یه جا خوندم و دیدم که اولین برنامه نویس زن بوده حالا یه جور برنامه و زبونی خیلی مهم نیس پس زنارو دس کم نگیرید، الان همکار من زنه و خیلی حرفه ای کار میکنه !

دیدگاه ها بسته اند.