مافیای وب، توهم یا واقعیت !؟

مافیای وب، توهم یا واقعیت

لازمه بگم اون دوستانی که من رو میشناسن میدونن من خوشم نمیاد پشت کسی حرف بزنم  و خواهش میکنم تا زمانی که کل مطلب رو نخوندید عجولانه با قضیه برخورد نکنید.

نمیدونم مشکل کجاست که بعضی از این دوستان خیلی علاقه دارن قضیه رو اینقدر پیچیده کنن که خودشونم یادشون بره اصلاً قضیه چیه!!!

شاید سالهاست سکوت کردم و به قول معروف از حاشیه بازی رو نگاه میکردم ولی خوب یه روزی باید حرف زد.

من همینجا و در اول صحبتم لازمه بگم که هدف من از انتشار این مطلب دفاع یا تخریب هیچ گروهی نیست و هیچ قصدی جز رشد و پیشرفت وب فارسی ندارم، همون چیزی که سالهای بخاطرش سکوت کردم.

فعالان وب یا مافیای وب ؟؟؟

میتوان به صورت کاملاً عامیانه و ساده فعالان وب را در یک جمله خلاصه کرد اونم هم اینکه ” به گروه یا تشکل های گفته می شود که با همفکری و همکاری با یکدیگر قصد گسترش وب و تولید محتوای مفید در وب فارسی را دارند” حالا فقط میخوام بدونم که میشه اسم این گروه هایی رو که الان هم بازار خیلی داغی برای خودشون به راه انداختن رو فعال وب گذاشت ؟؟؟؟

قاعدتاً وقتی کلمه مافیا رو میشنویم یه تعریف کلی تو ذهن همه ما میاد اونم اینکه “به گروه یا تشکلاتی مخفی، غیر قانونی و سازمان یافته گفته می شود که برای کسب منافع خود اقدام به راه اندازی این گروه ها می کنند” یکسری از افراد شاید بگن که توی وب که قانونی وجود نداره پس غیر قانونی کاملاً مسخره به نظر می رسه ولی اصلاً اینطوری نیس، شما اگه قوانینی که در دنیای واقعی هم وجود داره یه نگاهی بندازید می فهمید همیشه خیلی از قانون های نانوشته وجود داره که ما هر روز اون ها رو رعایت میکنیم؛ توی وب یا وب فارسی هم به همین شکله و اخلاق حرفه ای به ما حکم میکنه که همیشه اون قانون ها رو رعایت کنیم.

باید همینجا بگم که اصلاٌ کلمه “مافیای وب” توسط همین افرادی که ما الان داریم بهشون میگیم مافیای وب وارد وب فارسی شد، و جالبتر اینکه با شنیدن این اسم هم خیلی خوشحال میشن و احساس قدرت بهشون دست میده. از همه مهم تر اینکه کلیه لغاتی مثل “حلقه بسته وب فارسی”، “مافیای وب فارسی” و یا “حرفه ای های وب فارسی” توسط خود همین افراد وارد وب فارسی شد و هیچ کس به این افراد هیچ لقبی نداده و ادعای خودشون هم برای کلمه “حرفه ای های وب فارسی” این بود که اسم مافیا از روشون برداشته بشه و پرونده کلاً بسته بشه.

اول که میخواستم این مطلب رو بنویسم یه گشتی زدم ببینم دنیای دسته کیه و آخر سر هم متوجه شدم بیشتر از هفتاد درصد مطالبی که با نام و موضوع مافیای وب نگارش شده توسط همین دوستان بوده و خنده دار تر از همه این بود که کامنت ها و نظرهایی که در رابطه با اون مطالب بود هم توسط خودشون نوشته شده بود (این مطالبی که عرض میکنم خدمتتون عینن قابله مشاهده هست و میتونید با یه سرچ ساده به حرف من برسید)

این نوشته دقیقاً همون نوشته ای هست که یکی از دوستان که هم بنده ایشون رو میشناسم و هم ایشون بنده رو میشناسن داخل وبلاگشون گذاشتن

” این جمع، یک جمع کاربران حرفه ای وب فارسی هستش. حالا یکی میاد میگه شما کسی رو وارد این جمع نمی کنید، که به نظر من اصلا درست نیست. توی همین جلسات فعالان وب خیلی ها هستن که تازه وارد فضای وب شدن و تونستن بیان توی جلسات. خیلی ها هم هستن که به جلسات دعوت میشن و از شرکت توی جلسات بنا بر دلایل شخصی خودشون خودداری می کنن “

دوست عزیز میتونم بپرسم که چجوری میشه شما جلساتی رو با نام فعالان وب برگزار میکنید و همه جا اعلام میکنید “شرکت برای عموم آزاد است” اما از ورود بعضی افراد جلوگیری میکنید ؟؟؟؟

یا بعنوان مثال میشه بگید که شما تا حالا چه کسی رو وارد وب فارسی کردید که ما خبر نداریم ؟؟؟

آقای ب…….. یادتونه فعالیت های 13-14 ماهه ی من و دوستانم رو با چه نقشه ای خراب کردید !!؟؟

حالا فقط به من بگید شما به این میگید فعالیت حرفه ای و دعوت به گسترش وب فارسی ؟؟؟؟

خوب فقط جای شکرش باقیه که با اون حرکت یه تکونی به خودتون دادید و تصمیم گرفتید جشنواره ای رو که 3 سال به صورت اینترنتی برگزار میشد و برگزاریش در حد حرف و بلف زدن بود رو برگزار کنید. (فکر کنم دقیقاً متوجه حرفام شدید)

من با این حرف شما که گفتی:

” به خدا، بقال و نجار هم چهار تا رفیق هم صنف دارن، اصلا اتحادیه دارن و کلا ارتباط های زیادی با توجه به نیاز های خودشون باهم دارن، پس دوست بودن و رفیق بودن یک سری طراح وب و برنامه نویس باهم و دور هم جمع شدنشون واقعا نمیتونه مافیا گفته بشه “

فقط بگید بدونم اینجای قضیه تعجب آور نبود که 3-4 سال فقط دوستان شما و خود شما جایزه می گرفتید؟؟؟ چند سال بود که می گفتید به برنده ها تندیس داده شد! فقط میشه به ما هم بگید تندیس های سالهای قبل چه شکلی بود؟ یا نه اصلاً بگید این تندیس ها رو کجا به برنده ها اهدا میکردید ؟؟؟؟؟

” واقعا باور کنید روز اولی که اولین جلسه تشکیل شد تا این چند جلسه آخر، در روی هیچ کسی بسته نبود و هر کسی که دوست داشت می تونست بیاد تو و توی جلسات شرکت کنه. برای ورود به این جلسات نه کسی پولی میده و نه کسی پولی میگیره. حتی داورای جشنواره هم که واقعا زمان گذاشتن برای داوری سایت ها یک ریال هم دریافت نکردن، حتی خیلی از خود داورا بودن که کمک مالی هم کردن به جشنواره “

آقای ش…  فکر میکنم این مطلب رو شما داخل وبلاگتون منتشر کردید، حالا مطمئن هستید که ورود برای عموم آزاد بود و هر کی دوست داشت شرکت میکرد؟ میشه بپرسم که اون هزینه هایی که بابت تبلیغات، اسپانسرینگ و ارائه جایزه از بعضی دوستان برای جشنواره هایی که برگزار نمیشد دریافت میکردید پس خرج چی میشد ؟؟؟ (نمونه های بسیاری موجوده که صلاح نمیدونم اینجا اسمی برم)

شاید اگه سکوت کنم و حرفی نزنم بهتر باشه.

اصلاً اجازه بدید یکم بحث رو تخصصی تر دنبال کنیم، قدرت در دنیای مجازی به عواملی مثل پیج رنگ گوگل، تعداد بازدید کنندگان، تعداد کامنت، شکل و قالب حرفه بستگی داره و تو این چند ساله هم چند معیار جدیدی مثل تعداد کانتر فید و فالوئر شبکه‌های اجتماعی نیز به این عوامل اضافه شده. نمیدونم کی قراره بفهمیم که قدرت یک وبسایت به کارایی اون بستگی داره نه رپورتاژهای خبری کاذب. یکی از مشکلات اصلی در وب فارسی اینه که به سایتهای پرکاربرد و جامع توجهی نمیشه و همین امر باعث میشه که اون وبسایت ها جایی جز زباله دان تاریخ نداشته باشن. من نمونه های بسیاری  از وبسایتهای پرکاربرد و کاملاً حرفه ای رو دیدم که به دلیل عدم توجه کاربران و اکاذیبی که توسط افرادی سودجو علیه اون سایتها وارد فضای وب فارسی شد چاره ای جز انقراض نداشتند و بر عکس این موضوع رو هم بسیار دیدیم و نمیتونیم به هیچ عنوان انکار کنیم.

من نمیخوام بحث رو اینقدر گسترده کنم که اصلاٌ معلوم نشه قضیه چی بود! ولی من میسوزم وقتی میبینم یک سری از افراد پوستری رو با نام “فعالان وب فارسی” طراحی و منتشر میکنن و میبینیم که اسم خودشون و دوستانشون در اون پوستر اومده و بقول معروف خودشون رو تبلیغ میکنن و قصد دیگه ای ندارن. الحق والنصاف که خیلی ها تو این وب فارسی فعالیت کردن، پیر شدن و سکوت کردن تا وب فارسی به اینجایی که الان هست برسه سعی کنیم یه مقداری انصاف و وجدان داشته باشیم.

میترسم اگه بیشتر از این حرف بزنم باعث ناراحتی خیلی افراد بشم پس باز هم سکوت میکنم.

حالا بنظر شما مافیای وب توهم یا واقعیت ؟

۴ ديدگاه براي “مافیای وب، توهم یا واقعیت !؟

 1. عباد گفته است:

  مطلب قوی و قابل تحسینیست و مشکلات وب فارسی رو خوب نمایان کرده. علی‌الخصوص اگه دیگر دوستان نیز جستجوهای مشابهی رو انجام بدن تا به صحت مطالب پی ببرن.

 2. کامران گفته است:

  مافیای وب مافیایی کاملاً واقعی

 3. احسان گفته است:

  به امید روزی که شاهد چنین مشکلاتی در وب فارسی نباشیم

 4. malileh گفته است:

  جشنواره “وب ایران” را تحریم کنید.
  اگر واژه ایران را از این جشنواره حذف کنند اشکال ندارداسمش را بگذارند جشنواره وب شلیله و رفقا!

  هدف جشنواره وب که آقای شلیله راه انداختن شفاف نیست و داوریها غرض ورزانه است.

  کسانی که پول اسپانسری به این جشنواره می دن که نباید اسم سایتاشون جزو برگزیدگان باشه!

  در جشنواره بایست نمایندگان سایتها دلایل توفیق سایتشون را توضیح بدن و در وقابل داوران دفاع کنند اما اصلا خبری از این مسائل نیست و در پشت درهای بسته برندگان که غالبا اسپانسر این جشنواره آقای شلیله هستند منتخب و معرفی می شوند.

  آقای شلیله صاحب سایت اینتورک هم هست که کارش تبلیغاته

دیدگاه ها بسته اند.