بالماسکه یا اینترنت !؟

اینجا بالماسکه نیست، اینجا اینترنت است

در این شهر چه می گذرد !؟
در این شهر چه قوانینی حاکم است !؟
ما در این دنیای مجازی ولی واقعی چه میکنیم !؟

شبکه های اجتماعی، پست های الکترونیکی و کلیه فضاهای سایبری از قاعده و قوانین خاصی پیروی می کنند، حال سوال این است: “آیا ما نیز از قوانین و فرهنگ مجازی خاصی پیروی می کنیم!؟ “.

مدت هاست که مسائلی من و بسیاری از دوستان و همکارانم را در این دنیای مجازی آزار می دهد و آن هم پایبند نبودن عده ای از افراد به فرهنگ مجازی است !؟

این مشکلاتی که در بسیاری از شبکه های اجتماعی اعم از توییتتر، فیسبوک و بسیاری از این موارد واقعاً دیگه قابل تحمل نیست. به عنوان مثال شاید شما هم به این مشکل در توییتر برخورده اید که واقعاً دارید وارد زندگی بسیاری افراد میشید و خیلی از افراد انگار دارن در خوده توییتر زندگی میکنن از صبح که بیدار میشین شروع میکنن به توییت کردن (الان از خواب بیدار شدم، ناهار میخورم، ناهار یکم شور بود، دوست (…) جوابم رو نمیده، راننده داره سیگار میکشه و …..) آیا واقعاً فلسفه راه اندازی توییتر این بود!؟ چرا سعی نمیکنیم یه مقدار استفاده خودمون رو از این سیستم ها بهتر کنیم!؟ (به نظر من بهتره یه مقداری به توییت های خودمون فکر کنیم)

متاسفانه خیلی ها که کارشون هم اکثرا با اینترنت هست هنوز شخصیت درستی در فضای مجازی ندارند ! یک ماه پیش از یکی از دوستانم که مدت هاست در یکی از ادارات دولتی درجه یک مشغول به کار شده است ایمیلی با موضوع “درخواست همکاری” دریافت کردم و تنها چیزی که توجه من را به خود جلب کرد آدرس فرستنده ایمیل بود. (hossein-2000-badboy@ymail.com) و باز هم من مثل گذشته چاره ای جز سکوت نداشتم.

بعضی اوقات که وارد شبکه های اجتماعی میشم حس میکنم وارد یک مهمونی بزرگ شده ام، عکس های عجیب اسم های عجیب تر و رفتار عجیب. بخدا راست میگم چند وقته پیش یک عزیزی رو دیدم که اسم خودش رو در یکی از شبکه های اجتماعی قرار داده بود “$@®@” و من فقط 10 دقیقه داشتم اسم این دوست رو آنالیز میکردم بعد که از مرحله آنالیز اسم با موفقیت خارج شدم دیدم که یه عکس درست و حسابی نداره و شاید به جرات بتونم بگم بهترین عکسی که تو این مدت برای خودش گذاشته بود عکس پت و مت بود.

من نمیدونم واقعاً چرا به این مسائل بی اهمیت هستیم و هیچ وقت دوست نداریم در دنیای مجازی پایبند به یک فرهنگ و چارچوب خاص باشیم !

به نظر من بهتره تو این شهر مجازی یک شهروند واقعی باشیم و این بی اعتمادی رو که با پروفایل های مبهم خودمون در این شهر حاکم کردیم از بین ببریم و مقداری با فلسفه شبکه های اجتماعی و اینترنت آشنا بشیم.

لطفاً هیچ وقت این رو فراموش نکنید که ” اینجا بالماسکه نیست، اینجا اینترنت است !

—————————————————————————————————
بالماسکه (به فرانسوی: Bal masqué) نوعی مراسم جشن است که در آن مدعوین با لباس مبدل و نقاب در آن شرکت می‌کنند. از ویژگی‌های جشن بالماسکه شناخته نشدن افراد شرکت کننده در آن است.

میهمانی‌ها و مراسم بالماسکه، دارای اصالتی تاریخی در قاره اروپا است و ریشه‌های آن به سده‌های میانه بر می‌گردد.

۵ ديدگاه براي “بالماسکه یا اینترنت !؟

 1. فائزه گفته است:

  خیلی متن زیبایی بود حمید جان ، به امید اینکه یک روز
  در این دنیای مجازی یک شهروند واقعی باشیم

 2. رضا گفته است:

  به نکته خوبی اشاره کردی حمید خان
  این بی اعتمادی رو در این شهر مجازی خودمون بوجود آوردیم و خودمونم باید جبرانش کنیم به قول معروف خودم کردم که لعنت بر خودم باد.

 3. کامران گفته است:

  این مشکل داخل توییتر بیداد میکنه و هم امر باعث شد که من اکانت توییترم رو حذف کنم. به قول شما حس میکردم دارم داخل زندگی مردم زندگی میکنم، اینقدر واضح که حتی تو دعواهاشونم شرکت میکردم.

 4. کامران گفته است:

  من فکر میکنم که اینجا بیشتر بالماسکه است نه اینترنت

 5. Your photos look excellent !!!

دیدگاه ها بسته اند.