از اینترنت ملی تا ایمیل های اجباری

iranian-internet

حدوداً سال 89 بود که زمزمه “اینترنت ملی” در میان فعالان وب و اینترنت فراگیر شد و بسیاری از فعالان را به تکاپو و هراس انداخت.

دیماه 1390 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در آن زمان جناب آقای رضا تقی پور بودن اعلام کردن که “شبکه ملی اطلاعات” یا همان اینترنت ملی تا 6 ماه آینده راه اندازی میگردد. در ادامه جناب تقی پور مردم رو ملزم به استفاده از سیستم های پست الکترونیکی دولتی، مراکز داده های کشوری و میزبان های ملی کردند.

ایشان معتقد بودند که: اینترنت کنونی بر مبنا و اساس تئوری‌های اومانیستی و لیبرالیستی است و اینترنت برای جوامع خطرناک است و نیاز به باز تعریف دارد در این راستا طرح اینترنت پاک ارائه شده‌است.

جالب اینجاست که اینترنت ملی با اهدافی همچون ایجاد امنیت و مصون ماندن از حملات اینترنتی و مقابله با آمریکا در جنگ نرم راه اندازی گردید با این حال پس از گذشت 2 سال از راه اندازی این پروژه ملی و پیاده سازی آن شاهد عملکرد معکوس این پروژه هستیم.

پروژه ایمیل ملی که تمامی کاربران اینترنت را ملزم به استفاده از پست های الکترونیکی دولتی همچون post.ir و یا iran.ir می نماید از همان روزهای اول انتقادات بسیار زیادی رو به خود گرفت و شکایت بسیاری از فعالان وب و برنامه نویسان ایرانی را به دنبال داشت.

من کاری به اجباری بودن و یا تشویقی بودن این قضیه ندارم فقط جالبیش برای من اینجاست که برمیگردیم میگیم پروژه ملی و برای سیستم پست الکترونیکی ملت ایران از سیستم اوپن‌سورس استفاده میکنیم، سیستمی که به خاطر مشکلات بسیار زیاد و ضعف اسکریپت های اون ما اصلاً اون رو به مشتریان خودمون پیشنهاد نمیکنیم چه برسه بخوایم اون رو پیاده سازی بکنیم. (واقعاً معنی امنیت ملی اینه)

رفقا شما که زحمت کشیدید این سیستم رو راه اندازی کردید حداقل از یه اسکریپت و سیستم بهتر استفاده می کردید یا لااقل از نسخه 3 سال گذشته این سیستم استفاده نمی کردید. (از سه سال قبل تا الان بیش از 1000 بار این اسکریپت رو بروزرسانی کردن و نسخه های مکمل براش ارائه دادن)

اسکریپت های پست الکترونیکی ملی

‌عکس بالا کدهای بانک اطلاعاتی این اسکریپت است که توسط این کدها میشه به راحتی ساختار دیتابیس رو استخراج کرد و باگ‌هاشو در آورد.

اصلاً این بحث ها هیچی، چشامون روش میبندیم و ازش رد میشیم ولی یکی به من بگه دولت الکترونیکی و فضای سایبر یعنی چی؟ یعنی برای دریافت این سیستم ایمیل که فقط 25 مگابایت فضا در اختیار کاربر قرار میده باید 10,000 ریال پرداخت کنیم، اونم بصورت حضوری و پس احراز هویت و دریافت فتوکپی کارت ملی !؟؟؟

معـاون وزارت اطلاعــات اعلام کرد: شبکه اینترنت ابــزار جاسوسی نیست، بلکه خود تهدید و جاسوس است. (بدون شرح)

دیروز محمدحسن نامداری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد: کاربرا وقتی به گوگل وصل می‌شن تو عرض چند ثانیه یا چند دقیقه کل اطلاعات کامپیوترشونو گوگل می‌گیره. (این حرف یعنی چی!؟)

جا داره همین جا از بر و بچه های وزارت بخاطر این پروژه عظیم تشکر کنم. (خدا قوت)

 

۳ ديدگاه براي “از اینترنت ملی تا ایمیل های اجباری

  1. رضا گفته است:

    باید منتظر بدتر از ایناش باشیم حمید خان

  2. کامران گفته است:

    با این قیمت های هاستینگ و سرور های داخلی مگه کسی جرات میکنه بیاد سمت میزبانی داخلی. طرف حاضره کل سایت رو حذف کنه و قید همه چی رو بزنه ولی سمت میزبانی داخلی نیاد.

  3. رضا خطیبی گفته است:

    با این کار انگار میخوایم یه دیوار دور ایران بکشیم

دیدگاه ها بسته اند.