چرا در وب فارسی موفق نیستیم !؟

چرا در وب فارسی موفق نیستیم

در وب فارسی یه مشکل مشترک برای همه کارآفرین ها و فعالان این حوزه وجود داره. شکست پروژه ها، استارتاپ ها و شاید هم ایده های نو.

تو این مدتی که من و شما وارد فضای مجازی و وب شدیم بسیار پروژه ها و ایده هایی رو دیدیم که بعد از استارت کار خودشون به سال نرسیده اجباراً پروژه ها رو تعطیل اعلام کردن و از ادامه کار دست کشیدن. من قصد ندارم با این مطلبی که الان قراره ارائه بدم وب فارسی رو متحول کنم و معجزه کنم ولی شاید کمی صحبت در این مورد حواس ما رو به خودش جمع کنه تا کمتر شاهد پروژه های سوخته و شکست خورده باشیم. الحق و النصاف میدونم که صحبت در این زمینه در چند خط جا نمیشه و شاید بتونم به جرات بگم که میشه در این زمینه کتاب های مختلف سمینارهای متعددی رو برگزار کرد و این مباحث رو مورد کند و کاو قرار داد.

بنده به شخصه فکر می کنم این قضایا 4 دلیل میتونه داشته باشه که عبارتند از:

1- عدم انتخاب درست و منطقی

متاستفانه انتخابِ احساسی و لحظه ای بینِ ما خیلی زیاد شده (شاید هم بتونم بگم اپیدمی مثل یه آنفلونزا بین همه فراگیر شده). کم به آدم هایی برنخوردم که با حال هوای وب گاهی سردشون میشه و گاهی گرمشون میشه، بزارید یه مقداری ساده تر بگم به عنوان مثل سال گذشته سایت های زیادی رو دیدیم که با نام خرید گروهی فعالیت خودشون رو آغاز کردن و با کمی تحقیق بیشتر متوجه میشیم که الان بسیاری از اون وب سایت ها به زباله دان تاریخ پیوستن و تعداد کمی از وب سایت ها خرید گروهی که برای خودشون هدف مشخصی رو تعیین کرده بودن هنوز در حال فعالیت هستن. بزارید یه مثال دیگه بزنم در سال های گذشته خیلی از افراد فروشگاه های آنلاین تاسیس کردن و شکست های بسیار سنگینی خوردن و در نهایت چاره ای جز تعطیلی فروشگاه خود ندیدن، خاطرم هست فروشگاهی با نام کالا دیجی وجود داشت که اسم خودش رو از فروشگاه دیجی کالا تقلید کرده بود اما فکر کنم عمرش بیشتر از 3 ماه نبود.

2- عدم شناخت

بارها گفتم که وب هم یه محیط کاملاً واقعیه، هزار بار گفتم که اینجا هر کی یه شغل و تخصصی داره، یکی کاسبه، یکی معماره، یکی بساز بفروشه، یکی دلاله و هزاران شغل و تخصص دیگه. آخه مگه میشه بدون تخصص کاری رو انجام داد. به پیر به پیغمبر هر کاری راه و روش خودش داره مگه میشه بدون شناخت هدف موقعیت کار رو شروع کرد. کم نبودن آدم هایی که به دلیل آشنا نبودن با هدف های خودشون هزینه های گزافی رو متحمل شدن.

 

3- عدم آشنایی با کار گروهی

مشکلی که بیشتر افراد در داخل سازمان ها دارن باهاش دست و پنجه نرم میکنن “عدم تطابق با دیگران” هستش که اثرات مخرب بسیاری رو هم برای سازمان به همراه داره و هم برای کارکنان اون سازمان.

خیلی از افراد فکر میکنن که کار گروهی و مدیریت تیم همون شراکت و شریک بودنه، ولی این تفسیر از این قضیه کاملاً اشتباهه، کار گروهی و ارتباط با هم گروهی ها مهمترین عامل در پیشبرد اهداف یه پروژه از پیش تعیین شده است و هیچ کس نمیتونه اون رو انکار کنه به عنوان مثال برای پیاده سازی یک نرم افزار باید یه ارتباط مستقیم میان طراح گرافیکی نرم افزار، برنامه نویس، مسئول پیاده سازی بر روی سرور و بقیه اعضای گروه باشه و در صورتی که این هماهنگی وجود نداشته باشه شما نباید توقع داشته باشید که این نرم افزار یک پروژه کاملاً بدون عیب و نقصه.

4- خود برتر بینی

یه مشکلی که خیلی از افراد باهاش درگیر هستن مسئله خود برتر بینی یا همون “من از همه بهترم” هست که قبل از راه اندازی یک پروژه و پیاده سازی اون شروع میکنن به هندونه زیر بغل خودشون دادن و هی با خودشون تکرار کردن که: من از همه بهترم – اینا بلد نبودن که کار کنن – من میترکونم و خیلی از این جمله ها که میلیون ها بار شنیدیم و هیچ وقت سعی نمیکنیم که این عادت بد خودمون رو ترک کنیم. (گاهی بد نیست با خودمون تمرین کنیم و بگیم: امکان داره بقیه از من بهتر باشن)

 

و این داستان ادامه دارد . . .

۳ ديدگاه براي “چرا در وب فارسی موفق نیستیم !؟

  1. رضا گفته است:

    به نظر من بیشترین دلیل برای عدم موفقیت در وب فارسی مشکلاتی که بعضی دوستان ایجاد می کنند.

  2. کامران گفته است:

    تو ایران کار گروهی زیاد جواب نمیده این مسئله بارها ثابت شده.

  3. خیلی عالی بود. درسته، موافقم. این بخش انتخاب احساسی و جو زدگی، اولین و مهمترین عامل شکست ماست. چرا که اگر تیم فنی خوبی داشته باشیم، سرمایه هم داشته باشیم، ولی از ابتدا راه رو اشتباه رفته باشیم، واقعا دروازه ی شکست پیش روی ما باز خواهد شد.
    از طرفی هم، حس میکنم بهتره که، افرادی که به هر حال تجربیاتی کسب کردن، موفق یا ناموفق، با دیگران در میان بذارن، و از طرفی هم، الان دیگه وقتش رسیده که به صورت علمی ببینیم کسب و کار در وب رو. مرسی از متن خوبت.

دیدگاه ها بسته اند.