ارتباط میان دولت و بخش خصوصی

کارآفرینی و اشتغالزایی، مانند همه حوزه‌ها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فعالان حوزه فناوری اطلاعات به شمار می‌آید. البته پیش از هرچیز باید این نکته را پذیرفت که به لطف سرعت بالای توسعه زیرساخت‌ها در طول ۴سال گذشته، شمار اشتغالزایی و کسب‌وکارهای حوزه فناوری به‌ویژه کسب‌وکارهای آنلاین بیشتر از قبل شد.

با این حال مواردی مانند مقاومت بازار سنتی در مقابل کسب‌وکارهای نوین، موانع قانونی و کمبود تسهیلات گاهی سد راه توسعه فضای کسب‌وکار شده است. هرچند که دولت یازدهم تلاش کرد تا ضمن توسعه زیرساخت‌ها، فرهنگ کسب‌وکارهای آنلاین و ضرورت توجه به آن را نیز به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی یادآور شود. حال در آستانه شروع به کار دولت دوازدهم کارشناسان با مثبت ارزیابی کردن فضای کسب‌وکار، از ضرورت سرعت بخشیدن به این حوزه می‌گویند و معتقدند دولت باید ضمن عمل کردن به شعارهای انتخاباتی‌اش، ارتباط خود را با بخش خصوصی افزایش دهد و همزمان برای از میان برداشتن موانع این حوزه تلاش کند.
به جرات می‌توان گفت که الگوی توسعه کسب‌وکار دولت یازدهم در حوزه فناوری اطلاعات به علت همکاری بخش خصوصی صنعت، دولت و دانشگاه منحصر به فرد بود. در این میان ایجاد فرهنگ توجه به فضای مجازی و نقش این حوزه در اشتغالزایی مهم‌ترین برگ برنده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم بود. روندی که با خود آمار اشتغالزایی یکصد هزار نفری در فضای مجازی را به همراه آورد. توسعه کسب‌وکارهایی از جمله آژانس‌های اینترنتی گردشگری، مراکز آموزش، نگهداری و توسعه وب و از همه مهم‌تر توسعه مراکز اجاری بر بستر اینترنت همگی از جمله دستاوردهای مثبت دولت یازدهم در فضای اشتغالزایی بود که به مدد تامین زیرساخت‌ها و افزایش پهنای باند محقق شد.
حالا در ادامه این راه، بار مسئولیت توسعه فضای کسب‌وکار و ادامه روند همکاری میان دولت و بخش خصوصی بر دوش دولت دوازدهم گذاشته شده و باید راهی برای ادامه این مسیر یافت. اما پیش از هرچیز باید به نظرات بخش خصوصی به‌عنوان بزرگترین فعالان حوزه فناوری اطلاعات نگاهی انداخت تا علاوه بر آشنایی با نقاط ضعف و قوت دولت یازدهم در حوزه کسب‌وکار، از راهکارهای پیشنهادی آنان برای بهبود هرچه بیشتر این فضا مطلع شد.
افزایش ارتباط بیشتر
حمیدرضا همتی، رئیس کانون توسعه‌دهندگان وب فارسی در گفت‌وگو با «گسترش تجارت» از توقعات خود از دولت دوازدهم می‌گوید. وی معتقد است اکنون فضا برای پیشرفت و توسعه کسب‌وکارهای مبتنی بر فضای مجازی به خوبی فراهم شده و باید سازوکاری را درپیش‌گرفت که این روند همچنان بدون مشکل ادامه یابد. همتی می‌گوید: دولت یازدهم در بحث توسعه فضای مجازی از زیرساخت‌های اولیه و بنیادین گرفته تا حمایت از کسب‌وکارهای مبتنی بر بستر اینترنت کارنامه مثبتی را از خود به جای گذاشته است.
وی در ادامه سخنان خود به روند بالای رشد کسب‌وکارهای آنلاین اشاره دارد و می‌افزاید: هرچند که این روزها فعالیت در حوزه کسب‌وکارهای مبتنی بر اینترنت مثبت ارزیابی می‌شود و همه چیز بر وفق مراد می‌گذرد، اما باید توجه داشت که همیشه خوب بودن شرایط دلیل موجهی برای سکون نیست. به همین دلیل هم باید راهی برای توسعه هرچه بیشتر این حوزه یافت تا در میانه‌های راه پیشرفت متوقف نشویم.
همتی با اشاره به این نکته که راه‌های پیشرفت در زمینه توسعه کسب‌وکارهای مجازی چه چیزهایی می‌تواند باشد، می‌گوید: توسعه زیرساخت‌های اینترنتی، ارائه تسهیلات و افزایش حمایت‌های قانونی می‌تواند راه‌حل‌هایی برای پیشرفت باشد. علاوه بر این افزایش ارتباط میان بخش خصوصی و دولتی نیز می‌تواند به رونق کسب‌وکار در این فضا کمک کند. هرچند که درحال‌حاضر نیز ارتباط مستقیمی میان وزارت ارتباطات و بخش خصوصی وجود دارد، اما به‌عنوان بخش خصوصی خواستار توسعه هرچه بیشتر روابط و ایجاد ارتباط فرد به فرد هستیم.
سخن پایانی
دولت یازدهم نشان داد که در عرصه کسب‌وکار در حوزه فناوری اطلاعات و به‌ویژه فضای مجازی از توانمندی بالایی برخوردار است. سرعت چشمگیر اشتغالزایی و توسعه کسب‌وکارهای آنلاین نیز گواهی بر این مدعا به‌شمار می‌آید، اما در ادامه این مسیر پیشرفت دولت دوازدهم باید هرآنچه را که در توان دارد به کار ببندد و به خواسته‌های بخش خصوصی به عنوان بزرگترین فعال در حوزه فناوری اطلاعات توجه کند.
۱- دولت باید از طریق ارتباط بیشتر و فرد به فرد با بخش خصوصی، زمینه همکاری بیشتر را فراهم کند.
۲- در کنار توسعه زیرساخت‌های اینترنتی، حمایت‌های مالی ازجمله تسهیلات و حمایت‌های معنوی از کسب‌وکارهای نوین بیشتر شود، تا بخش خصوصی با جرات بیشتری وارد عرصه رقابت شود.
۳- دولت دوازدهم باید از طریق راهکارهایی مانند تدوین و اجرای سند موانع رفع مشکلات کسب‌وکار و تولید، چالش‌هایی را که در طول ۴سال گذشته به‌عنوان مانع در مسیر پیشرفت و توسعه کسب‌وکارهای حوزه فناوری قد علم کرده بود، برطرف کند.