انتقاد پذیری لازمه وب فارسی

تشکر از دیجی کالاروز گذشته مطلبی انتقادی از یکی از فروشگاه های اینترنتی پر آوازه و خوشنام در وب فارسی یعنی “دیجی کالا” منتشر کردم.

نکته قابل توجه و تشکر این مطلب اینجاست که در ساعت 7 شب (یعنی ساعت غیر اداری) با بنده تماس گرفته اند و از مطلب بنده و زمانی که برای نگارش این مطلب گذاشته بودم تشکر کردند.

خانمی که با من تماس گرفته بودند با لحنی کاملا زیبا و دوستانه از بنده تشکر و عذر خواهی کردند مسئله قابل توجه اینجاست که ایشان حتی یک جمله در دفاع از این فروشگاه بیان نکردند.

این حرکت دیجی کالا واقعا قابل ستایش و تقدیر است. و من برای ادای احترام به مدیریت این مجموعه و تک تک کارمندان و کارکنان مسئول و وظیفه شناس این مجموعه سر تعظیم فرود می آورم.

در دنیایی که همه افراد فقط ژست انتقاد پذیری دارند اما در اصل به هیچ عنوان انتقاد پذیر نیستند و پس از یک نقد کوچک حالت دفاعی به خود میگیرند و شخص منتقد را دشمن خونی خود میبینند این حرکت کاملاً قابل احترام و تشکر است.

حتی اکثریت منتقدان نیز در این روزگار فقط قصد حمله و تخریب شخص مقابل را دارند و سعی نمیکنند حداقل نقدی سازنده را مطرح کنند تا آن شخص نیز از نقد آنها در جهت پیشبرد، بهبود و ارتقای کاری و رفتاری خود استفاده کند.

نیت بنده حقیر از نقد دیروز فقط بهبود و ارتقا روند کاری دیجی کالا بود، نه قصد توهین داشتم و نه قصد تحقیر و تمام سعی خودم را کردم که نقد کاملاً نرم و سازنده باشد و به هیچ عنوان نیزه ای به سمت این مجموعه نشانه نرفته باشم.

اپراتور و شخص مسئولی که اینگونه امور به او محول شده است میتوانست فقط یک جوابیه ساده و یا یک تشکر یک خطی را برای من ایمیل کند اما با تلفن همراه بنده تماس گرفتند و این امر نشان از توجه این مجموعه دارد.

در تماس تلفنی که دیشب با من گرفته شد برای تاکید دوباره عرض کردم که:

در مجموعه ای با این وسعت و این حجم کاری اینگونه مسائل شاید کاملاً عادی و روتین به نظر بی یاید. اما چون این فروشگاه محبوبیت و اعتبار خاصی در جامعه و میان فعالان مجازی دارد حتی ریزترین مشکل و عادی ترین مسئله آنچنان بزرگ به نظر ما می آید که ما آن را نابخشودنی ترین مسئله و گناه روی زمین میبینیم.

و ای کاش این مرام و اینگونه عملکردها در سرتاسر وب فارسی فراگیر شود و تمامی افراد این چنین انتقادپذیر و فعال باشند.

به امید روزی که منتقدان به جای نقدهای تخریبی و توهینی، قلم خود رو به نگارش و بیان نقدهای سازنده و راه گشا بچرخانند.