قرار است حکومت کنیم یا خدمت

احراز هویت کاربران اینترنتی - روزنامه اعتماد - 16 آذر - حکومت میکنیم یا خدمتطبق عادت همیشگی ام که چند لحظه ای را در کنار دکه روزنامه فروشی می ایستم و نگاهی سریع به اخبار ایران و جهان میکنم، ناگهان چشمم به تیتری از روزنامه اعتماد افتاد که در آن وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات به “احراز هویت کاربران اینترنتی” اشاره کرده بودند جلب شد.

گوشه ای از متن خبر که در روزنامه اعتماد / یکشنبه 16 آذر ماه 1393 در صفحه اول به چاپ رسیده بود به شرح زیر است:

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اجرای طرحی فنی برای شبکه اینترنت خبر داد که براساس آن کاربران قبل از ورود به اینترنت شناسایی و احراز هویت می‌شوند. واعظی در نشست خبری تحت عنوان ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد به طرحی اشاره کرد که بر اساس آن شفاف‌سازی حضور کاربران اینترنت و هویت‌بخشی به آنها اجرایی شود. واعظی این طرح را مانند داشتن شماره تلفن که افراد برای استفاده از آن قابل شناسایی هستند، اعلام کرد و گفت: با اجرای این طرح و با هویت‌بخشی به کاربران هیچ کاربری نخواهیم داشت که با هویت نامعلوم از اینترنت استفاده کند. وزیر ارتباطات یکی از ابزارهای الکترونیکی برای شفافیت در این حوزه را هویت‌بخشی به استفاده از ابزارهای ارتباطی عنوان کرد و گفت: «با اجرای طرحی که هم‌اکنون بخش فنی آن در حال انجام است، قصد داریم جلوی استفاده غیرمجاز و کلاهبرداری را در فضای اینترنت بگیریم و به این ترتیب هیچ کاربری نخواهیم داشت که با هویت نامعلوم وارد فضای اینترنت شود.» واعظی در این باره توضیح داد: «به این ترتیب کاربر با یک تابلو و هویت مشخص از اینترنت استفاده می‌کند و همان‌طور که شماره تلفن و موبایل به مشترکان هویت می‌بخشد، شماره اینترنت نیز می‌تواند به کاربری که از این فضا استفاده می‌کند، هویت بدهد.» واعظی تاکید کرد: «ما در این طرح به هیچ‌وجه قصد ورود به حریم شخصی افراد را نداریم و تنها جلوی کلاهبرداری‌ها و ورود غیرمجاز در این عرصه فراهم می‌شود.»واعظی در آبان ماه نیز از اجرای مرحله اول طرح «فیلترینگ هوشمند» ظرف یک ماه آینده خبر داد. به گفته او مرحله دوم این طرح ظرف سه ماه و مرحله سوم آن تا شش ماه آینده کامل می‌شود. براساس طرح فیلترینگ هوشمند هیچ سایتی فیلتر نمی‌شود اما محتوای سایت‌های مورد استفاده کاربران کنترل می‌شود. این طرح مورد دفاع و تایید حسن روحانی، رییس‌جمهور هم قرار گرفته است. روحانی در جلسه شورای عالی فضای مجازی در آبان ماه بر تکمیل فیلترینگ هوشمند تاکید کرد.

نکات قابل توجه و قابل تعجبی در این خبر و گفته های مقام محترم وزارت توجه بنده حقیر را جلب کرد.

اجازه دهید خط به خط به نکات تعجب آور این خبر اشاره کنم.

سوالی که بنده حقیر در خط اول این خبر برایم به وجود آمد این بود “آیا واقعاً هویت کاربران قبل از ورود به اینترنت مشخص نیست!؟”
با این حرف حضرت عالی که میفرمایید “این طرح را مانند داشتن شماره تلفن است، که افراد برای استفاده از آن قابل شناسایی هستند” یعنی الان و دوران قبل در اختیار داشتن و خریدن یک خط ADSL و یا یک سیستم وایمکس همانند خریدن یک قالب پنیر از یک سوپر مارکت بوده است!!!
یعنی الان اگر شما بخواهید یک سرویس ADSL خریداری کنید با یکی از ارائه دهندگان سرویس اینترنت تماس میگیرید و میگویید “من یک اینترنت پر سرعت میخواهم” و اپراتور هم به شما میگوید”باشه، مشکلی نیست. میفرستم خدمتتون” !؟!؟!؟ آیا واقعا خرید یک سیستم اینترنت به این صورت است!؟
صد البته که چنین نیست ! شما برای در اختیار داشتن یک خط اینترنت پرسرعت و یا یک سیستم وایمکس پس از تماس با یک اپراتور ارائه دهنده خدمات اینرتنت پر سرعت باید مدارک زیر را ارسال نمایید:
نام و نام خانوادگی صاحب خط، کپی آخرین قبض تلفن، نشانی دقیق محل سکونت، کد پستی، کد ملی، شماره شناسنامه، نام پدر، شماره تلفن همراه، کپی کارت ملی، کپی کارت وکالت یا کارت نظام مهندسی یا کارت دانشجویی و یا یک معرفی نامه شرکتی با مهر و سربرگ رسمی.

تمامی موارد بالا که به ان اشاره کردم برای خرید یک سیستم ADSL ضروری و الزامی است. (تازه اگر شانس با ما یار باشه و اپراتور سایز دور کمر و کفش ما رو نخواد)

و مورد قابل تعجب دیگر مسئله “ورود کاربر با یک تابلو و هویت مشخص است” یعنی آدرس ip یک تابلو مشخص نیست.

جناب آقای واعظی بزرگ آیا صحبت حضرتعالی در زمینه “ورود به حریم شخصی” هیچ منافاتی با صحبت های شما در ارتباط با کنترل سیستم های رسانه های اجتماعی همچون وایبر، واتس آپ و لاین که قبلاً در ارتباط با کنترل آنها صحبت نموده بودید ندارد !؟

نکته قابل توجه دیگری نیز وجود دارد، به فرموده شما این طرح برای جلوگیری از کلاهبرداری صورت میگیرد. سوال اینجاست که آیا شما میخواهید هویت مدیران وبسایت ها، توسعه دهندگان و وبمستر ها رو کنترل کنید یا تمامی افراد موجود در فضای مجازی !؟

اگر بخواهم سوالاتم را ارتباطات با فیلترینگ هوشمند و اینکه فرمودید “هیچ سایتی فیلتر نمی شود و فقط محتوا کنترل میشود” دیگر بحث از حوصله خارج میشود.

دکتر حسن روحانی رئیس جمهور عزیز ایران اسلامی که در دوران تبلیغات انتخاباتی‌اش صراحتاً از رفع فیلتر فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی سخن به میان آورد و اتفاقاً از این شبکه اجتماعی در اطلاع رسانی دیدگاهایش در دوران انتخابات بسیار استفاده نمود حال با بحث فیلتریگ هوشمند موافقت نموده و استقبال شدیدی نموده است.

حال به نظر شما این ضد و نقیض های فراوان را در کجای دلمان جا دهیم!؟