امنیت در وایبر

امنیت در وایبر - Viber Privacyهمیشه سوالی خاص ذهن تمامی افرادی که با اپلیکیشن ها ارتباطی و یا حتی دنیای مجازی اراتباط دارند را در گیر کرده است و اون اینه که “آیا فلان برنامه امن است” بگذارید با صراحت و با جرات تمام به شما بگویم که هیچ چیز در دنیای مجازی، فضای کامپیوتر و اینترنت امن نیست و “ژست پرایوسی گرایی” و “Privacy” کاملاً چرت و تهی می باشد.

دلیل اصلی نوشتن این مطلب بر میگردد به ارسال یک پیام فارسی از طرف وایبر به آنها و مشکوک بودن قضیه و ضد و نقیض های بسیار.

بزارید خدمتتون عرض کنم که وایبر پیام های متنی رو به طریق سیستمی رمزگزاری کرده و انتقال می دهد، یعمی اگر شما با مسئول سرورهای وایبر، رئیس کشورتون یا با سانسورچی کشور خود مشکل پیدا کردیدآنها به هیچ طریقی نمیتوانند بدون رمزنگاری به اطلاعات شما دست پیدا کنند.

از این بابت سیستم وایبر از خزولاتی همچون یاهو مسنجر و یا سایت های چت روم آب و دوغ و خیاری بسیار قویتر و مورد اطمینان تر است. و این مسئله حداقل این اطمینان رو به شما میده که همسایه بغلی که پسورد وایرلس شما رو داره یا همکار فضولتون که با هم از یه شبکه اینترنتی استفاده می کنید به پیام های ارسالی و دریافتی شما نمیتونن دسترسی داشته باشند.

دو مسئله مهم وجود داره که هیچ وقت قابل انکار نیستند 1- وایبر روی تلفن شما اجرا میشه 2- وایبر از طریق سرور کار میکنه

وایبر روی موبایل شما اجرا میشه یعنی اینکه شما از طریق کیبورد موبایل خود در وایبر اطلاعات وارد میکنید، نه تنها وایبر بلکه تمامی اپلیکیشن ها تمامی متن ها، عکس ها و صداها رو در تلفن همراه شما ذخیره میکند.

اگر کسی به تلفن شما دسترسی داشته باشد (چه فیزیکی و چه اپلیکیشن ها دزدی) می تواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند، این مسئله با اتفاقات اخیر که لو رفتن عکس های شخصی هنرمندان بود کمی واقعی تر جلوه کرد.

وایبر از طریق سرور کار میکنه به این معناست که اطلاعات که شما به دوستان و همکاران خود ارسال میکنید اول به سرور های اختصاصی وایبر مخابره میشود سپس به مخاطب شما می رسد یعنی اگر روزی برای سرورهای وایبر اتفاقی بی افت دیگر هیچ امنیتی برای اطلاعات شما وجود ندارد به عنوان مثال میتوان به لو رفتن عکس های شخصی هنر پیشگان و خوانندگان از سرور های آی کلود (iCloud) اشاره کرد.

و نکته جالب توجه اینجاست که وایبر برای به دست آوردن پول کار میکند، قبل از خرید 900 میلیون دلاری وایبر توسط یک شرکت چینی این شرکت توسط یک مجمع چند ملیتی آمریکایی، قبرسی و اسرائیلی مدیریت میشد.

استراتژی اصلی وایبر فقط فروش استیکر است !!!!!

وایبر تابع قوانین است یعنی اگر یک کشور دستور دهد تا اطلاعات فلان شخص را بدهید آنها بدون هیچ مقاومتی اطلاعات را تحویل داده و دستمزد خود را دریافت میکنند.

یا به عنوان مثل یک کشور نفت خیز که بر روی نفت نشسته است و پولش از پارو بالا میره رو در نظر بگیرید که یه روز زنگ میزنن وایبر و میگن “ما یه ذره به شما پول میدیم شما به ما هر وقت خواستیم اطلاعات بده” این مطلب وجود داره و هیچ وقتم نمیشه انکار کرد. (الکی هم لطفا فاز حریم شخصی نگیرید چون اگه من و شما هم بودیم قبول میکردیم)

آپدیت عجیب !!!!

Screenshot_2014-10-17-13-48-15راستش رو بخواید من اصلاً از اون آپدیت عجیب که با لینک خیلی عجیب تری با این آدرس (bit.ly/getviber) ارسال شده بود استفاده نکردم. من خودم هیچ وقت دلیل این کار عجیب وایبر رو متوجه نشدم و همیشه هم ترجیح میدم تمامی آپدیت ها نصب های خودم رو از طریق گوگل پلی انجام بدم و سراغ رقبای متفرقه در بازار نرم.

مسئله دیگر که این پیام را عجیب تر کرده بود نوع نگارش فارسی و بسیار عامیانه این پیام بود که تا به حال همچنین مواردی را از وایبر عزیز و شریف ندیده بودیم.

مثل اینکه وایبر هم متوجه این کار عجیب خود شده بود و در آخرین آپدیت خود لینک رو از گوگل پلی آدرس دهی کرده بود و کمی قابل قبولتر بود.

جمع بندی نهایی:

1- طبق عرایضم اولیه ام هیچ برنامه کامپیوتری امن نیست و اتفاقات اخیر مثل افشا شدن عکس های شخصی هنرپیشگان و خوانندگان از سیستم آی کلود اپل (iCloud) مهر تاییدی بر صحبت های بنده حقیر می باشد.

2- وایبر در حد قابل قبولی از شما در مقابل یک مدیر فضول، همسایه هکرنما و یا یک مدیر سرور بی اخلاق که قصد نفوذ به اطلاعات شما را دارند حفاظت میکنه.

3- تذکر دادم که اگر دولتی بخواد اطلاعات  شما رو بدست بیاره کاملا این امکان رو داره و از اونطرف هم اطلاعات شما روی کلی جای دیگه مثل سرورهای وایبر و موبایل خودتون ذخیره می شن و همیشه ممکنه لو برن یا فروخته بشن.

در آخر باید بگم “امنیت تا کجا، چه حد و برای چی؟”

که کاملا طبیعی است طبق یک قرارداد هر مکالمه ای حاوی کلماتی مثل انفجار رو سریعا به سازمان امنیت ملی هم بفرستن یا مثلا یک کارمند ناراضی شون کل مکالمات رو یک روزی به یک تبلیغات چی بفروشه و با پولش بره سواحل نیلگون پاتایا و آنتالیا و بعدش بره درکنار مفسدانان عزیز اقتصادی در کانادا، اسپانیا و آمریکا و دور هم حالش رو ببرن.