همشهری مجازی در دستان شما

از زمانی که میرزا محمد صالح شیرازی اولین روزنامه را با عنوان کاغذ اخبار در ایران منتشر کرد، تا کنون روزنامه‌ها تغییر چندانی به خود ندیده بودند؛ رنگی شدن صفحات و افزایش گستره و سرعت انتشار دو تحول اصلی در این تاریخ نسبتا طولانی به شمار می‌آید. اما روزنامه همشهری برگی تازه در تاریخ روزنامه‌ها ورق زد. با ما همراه باشید تا به طور کامل ویژگی واقعیت افزوده روزنامه همشهری را که شاید تبلیغات آن را در تلویزیون دیده باشید، بررسی کنیم.

روزنامه همشهری، تبلت یا تلفن هوشمند و اینترنت تنها موارد مورد نیاز برای یک تجربه جدید از مطالعه روزنامه است. روزنامه همشهری یک اپلیکیشن برای سیستم عامل‌های اندروید و ios منتشر کرده است که با دانلود و نصب آن بر روی تلفن همراه یا تبلت و گرفتن دوربین دستگاه در مقابل علامت (هـ) بر روی روزنامه، می‌توانید حتی فیلم را نیز در روزنامه مشاهده کنید.

hamshahri-video

این ویژگی اکنون بر روی صفحات اصلی روزنامه وجود دارد اما قرار است که برای ضمیمه‌ها و سایر صفحات نیز با به روزرسانی جدید این قابلیت افزوده شود.

خب، بیایید کار با این اپلیکیشن را تجربه کنیم. با اجرای اپلیکیشن و لود دو مرحله‌ای (در هنگام اولین اجرا)، دوربین دستگاه به کار می‌افتد و از شما درخواست می‌شود که دوربین را در مقابل علامت (هـ) موجود بر روی بخش‌هایی از روزنامه بگیرید. اگر نرم افزار نتوانست که این علامت را مشاهده کند، در گوشه سمت چپ تصویر، دکمه فوکوس را لمس کنید تا بخش مورد نظر توسط اپلیکیشن شناسایی شود. پس از شناسایی گوشی شروع به دانلود اطلاعات مورد نیاز می‌کند که سرعت دانلود بستگی به پهنای باند شما دارد. بعد از دانلود، دوربین گوشی را دوباره در مقابل علامت مورد نظر بگیرید و تصویر اضافه شده در صفحه نمایش را لمس کنید.

hamshahri-video-learning-1

hamshahri-video-learning

ویژگی دیگر این نرم افزار قابلیت دسترسی به برخی از روزنامه‌های منتشر شده قبلی است. یعنی شما می توانید روزنامه‌های دو ماه قبل را نیز مطالعه کنید.

همشهری قابلیت‌های دیگری را نیز علاوه بر مشاهده فیلم بر روی نرم افزار قرار داده است. نظر شما در مورد گوش دادن به صدای شهرام ناظری بر روی روزنامه چیست؟ در روزنامه‌ای که ما این بررسی را انجام دادیم شعری از حافظ قرار داده شده بود با کمک نرم افزار موجود بر روی گوشی می‌توان به آن گوش فرا داد.

hamshahri-hafez

اگر شما در تهران و اطراف آن زندگی نمی‌کنید، به طور حتم با دریاچه چیتگر فاصله زیادی دارید. اما با این نرم افزار و روزنامه می‌توانید به صورت 360 درجه به مشاهده این دریاچه بپردازید. البته در نسخه‌های بعدی این روزنامه به طور حتم مکان‌های دیگری نیز به صورت 360 درجه قابل مشاهده خواهند بود.

hamshahri-360

همشهری در یکی از صفحات این روزنامه، عملکرد واقعیت افزوده را در این اپلیکیشن به این صورت شرح می دهد:

دوربین، تصویر رو‌ به ‌رویش را با تغییر رنگ‌بندی و پیدا کردن خطوط آن ساده می‌کند تا به الگوی منحصر به فرد تصویر برسد، سپس پردازنده دستگاه الگو را با الگو‌های روزنامه‌ای که می خوانید مطابقت می‌دهد و با پیدا کردن نزدیک ترین الگو تشخیص می‌دهد که کدام صفحه یا عکس روزنامه در برابر شماست. سپس پردازنده محتوای مرتبط مثل فیلم را از اینترنت دانلود می‌کند و بعد از آن موبایل با تشخیص روزنامه در برابر شما آن را تبدیل به یک صحنه نمایش می کند.
ساختار ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما هرچیز که باشد بسیار لذت بخش است (البته با یک پهنای باند عالی، لذت بخش‌تر نیز می‌شود).

بخش تنظیمات نرم افزار نیز ابزار‌های زیادی برای تنظیم ندارد؛ تنها یک بخش برای تنظیم میزان حافظه مورد استفاده، قرار داده شده است.

hamshahri-settings

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در طول تست که به نیمه شب نزدیک می‌شدیم با یک اتفاق جالب برخورد کریدم، با گرفتن گوشی در مقابل قسمت حافظ، آهنگ دیگری پخش شد و حتی در بخش 360 درجه نیز مکان دیگری شروع به اجرا شدن کرد. این بدان معنی است که کد گذاری برای بخش‌ها در هر روزنامه به صورت مجزا نیست و در هر نسخه جدید همان کد‌ها با به روزرسانی محتوایی استفاده می‌شوند (چون در نیمه شب کم کم نزدیک به انتشار روزنامه جدید از همشهری می‌شویم، اطلاعات نیز بر روی نرم افزار تغییر کرد).

در کل عملکرد اپلیکیشن خوب و مشکلات بسیار کم و قابل چشم پوشی بود. این روزنامه علاوه بر محتوایش، لذت خاصی را به کاربر القا می‌کند و شاید ایده‌ای برای افزایش مطالعه روزنامه‌ها باشد.

شما می‌توانید این اپلیکیشن را برای اندروید از کافه بازار و برای ios از سیبچه دانلود کنید.