چرا کابران Mac کار می شوند

چرا طراحان و توسعه دهندگان از سیستم عامل مکینتاش استفاده می کنند و مک کار می شونددر این روزهایی که بازار خرید محصولات کمپانی اپل هر روز بیشتر از پیش در ایران فراگیر می شود.

خیلی از افراد که میخواهند محیط کاری خود را از ویندوز به  Mac تغییر دهند و یکی از محصولات کمپانی اپل را از قبیل iMac , Macbook خریداری کنند، اولین سوالی که در ذهن خود مرور می کنند، این است که چرا مک!؟

(البته این سوال برای افرادی پیش می آید که خرید آنها  از روی تجمل گرایی، خرید کورکورانه و یا ورود به کمپین “اپل زامبی” ها نباشد)

اگر در مطلبی که سال گذشته با نام “میز کارتان درباره شما چه می گوید” منتشر کردم، به عکسهای درون مطلب توجه می کردید به استفاده طراحان و توسعه دهندگان از دیوایس های اپل و سیستم عامل مکینتاش پی می بردید.

از نظر بنده حقیر و بسیاری از کارشناسان اهل فن، کاربران سیستم های مک به چهار دسته زیر تقسیم می شوند:

     1- طراحان گرافیک

     2- ویرایشگران و تدوین گران فیلم و موزیک

     3- برنامه نویسان و توسعه دهندگان

     4- کاربران عادی و غیر حرفه ای

Adobe RGB

یکی از دلایل بسیار عمده و با اهمیت استفاده طراحان گرافیک از این سیستم عامل می باشد که باعث نمایش بهتر طرح می شود.

Final Cut

نرم افزار فوق العاده و محبوب برای ویراشگران و تدوین گران فیلم و صدا.

توسعه دهندگان و Developer ها نیز به دلایل خاصی سیستم عامل مکینتاش را به عنوان همراه و همدم خود انتخاب می کنند.

     1- رابط کاربری مناسب

بسیاری از برنامه نویسان که از سیستم عامل لینوکس برای کار خود استفاده می کردند به دلیل نداشتن یک رابط کاربری مناسب و خستگی به سیستم مکییناش کوچ کردند.
سیستم مکینتاش به دلیل دارا بودن یک رابط کاربری بسیار حرفه ای و مناسب از خستگی کاربر جلوگیری می کند، حتی اگر کاربر 24 ساعته با سیستم خود کار کند.

     2- وب سرور آپاچی

برای برنامه نویسان، مهمترین و با اهمیت ترین مسئله استفاده از وب سرور سبک و سریع می باشد.

    3- دسترسی پذیری

یکی از مسائلی که برنامه نویسان و توسعه دهندگان همیشه با آن دست به گریبان هستند، استفاده همزمان از چند مانیتور می باشد. در یک مانیتور Editor خود را مشاهده و تغییرات را در آن اعمال می کنند و در مانیتور دیگر به مشاهده خروجی آن می پردازند. این گشت و گذار و رفت و آمد ما بین مانیتورها باعث خستگی Developer, Designer, Programmer ها می شود.

به همین دلیل مکینتاش با در اختیار قرار دادن Space برای کاربران خود به آنها اجازه میدهد بدون باز و بسته کردن نرم افزار ها در بین صفحات گشت و گذار کنند.

Dock نیز یکی از مزیت های اساسی این سیستم عامل می باشد، مزیتی که باعث پیشی گرفتن نسبت به دیگر رقبای خود شده است. داک بار امکان دسترسی سریع به نرم افزارها را در اختیار کاربر قرار میدهد

     4- نرم افزارهای اختصاصی, Open Source

نرم افزارهای اختصاصی همچون Coda, Css Edit, Aptana که بسیار برای کاربر جذاب، راحت و نیز اختصاصی می باشند، یکی دیگر از عوامل مهاجرت به سیستم عامل مکینتاش می باشد.

از همین رو برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزارهای iPhone, iPod, iPad نیز گزینه دیگری جز xCode در اختیار ندارند.

کاربران عادی و غیر حرفه ای نیز دلایل شخصی خود را برای انتخاب سیستم های اپل و سیستم عامل مکنیتاش را دارند. عده ای به دلیل رابط کاربری آسان و ساده این سیستم عامل، گاه در اختیار داشتن سیب گاز زده استیو جابز و بعضی دیگر نیز برای عضویت در کمپین “اپل زامبی های مقیم مرکز”.

يک ديدگاه براي “چرا کابران Mac کار می شوند

  1. فائزه گفته است:

    مطلب خوبی بود ممنون

دیدگاه ها بسته اند.