مکینتاش 30 ساله شد

تولد سی سالگی مکنتاش - Happy birthday macسال ۱۹۸۴ سی سال پیش در چنین روزهایی اپل اولین مکینتاش را عرضه کرد.

در اواخر سال ۱۹۷۷ “کن اولسن” مدیرعامل شرکت قدرتمند Digital Equipment Corporation ایده کامپیوتر‌های شخصی یا همان PC‌ها را رد کرد و گفت:

“هیچ دلیلی وجود ندارد که کسی بخواهد یک کامپیوتر در خانه‌اش داشته باشد!”

در شرایطی که بیشتر رقبا از سیستم‌عامل‌های مبتنی بر خطوط فرمان مانند MS-DOS مایکروسافت استفاده می‌کردند مک برای اولین بار از یک رابط کاربری گرافیکی انقلابی به نام Mac OS استفاده کرد. البته پیش از آن بسیاری از کمپانی‌ها از جمله اپل پیش از آن رابط کاربری گرافیکی را امتحان کرده بودند اما هربار به دلیل مشکلاتی مانند ناقص بودن و یا نیاز به سخت‌افزار گران‌قیمت آن را کنار گذاشته بودند.

با وجود آن‌که اولین مک قیمتی برابر با ۲۴۹۵ دلار (با احتساب تورم امریکا معادل بیش از ۵۰۰۰ دلار امروزی) قیمت داشت و امروزه قیمت بسیار بالایی برای یک کامپیوتر شخصی محسوب می‌شود؛ در آن روزها نسبت به کامپیوترهای با رابط کاربری گرافیکی دیگر مانند Xerox Star که در سال ۱۹۸۱ هم ۱۶۰۰۰ دلار قیمت داشت و یا کامپیوتر لیزا اپل با قیمت ۹۹۹۵ دلار یک گزینه عالی محسوب می‌شد.

قیمت عالی مک و رابط کاربری گرافیکی آن به سرعت این کامپیوتر را در میان هنرمندان دیجیتال و انتشارات و نویسندگان محبوب کرد و هنوز که هنوز است مک به عنوان سیستم‌عامل محبوب آهنگسازها، فیلم‌سازها و دیگر هنرمندان دیجیتالی در سراسر دنیا شناخته می شود. درست است که سخت‌افزار و نرم‌افزار مک نسبت به نمونه‌های اولیه بسیار دگرگون شده است اما جایگاه آن در دنیا کماکان بدون تغییر باقی مانده است.

ایده‌هایی مانند آیکون‌ها، ماوس، نوارهای اسکرول و پنجره‌ها با وجود این‌که توسط اپل اختراع نشدند اما به علت استفاده درست در مک و محبوبیت آن فراگیر شده و بعدها توسط رقبایی مانند ویندوز به کار گرفته شدند.

امروزه با این‌که مک یک سیستم‌عامل قدرتمند و محبوب و شناخته شده به حساب می‌آید اما کماکان پس از ویندوز مایکروسافت در رتبه دوم قرار گرفته است. شایعات در مورد پایان کار مک به دلیل حضور بیشتر iOS هم اشتباه از آب درآمد و با وجود این‌که سیستم‌عامل دسکتاپ اپل امروزه با نام OS X عرضه می‌شود لپ‌تاپ‌های این شرکت کماکان با نام مک‌بوک عرضه شده و احتمالاً کسی نام مکینتاش را از یاد نخواهد برد.