استانداردهای وب

استاندارد های وب - Web Standard - W3Cسازمان کنسرسیوم جهانی وب (W3C)  معیار های مشخصی برای استاندارد سازی وب معرفی کرده است و نیز ابزارهایی هم برای تایید استاندارد بودن یک وبسایت در اختیار کاربران قرار داده است که از جمله آن ها می توان به Markup Validation و نیز  CSS Validation اشاره کرد.

اما این ابزارها روش درستی برای شناخت یک وبسایت استاندارد نیست!
چرا که این ابزارها ممکن است یک وبسایت را استاندارد معرفی کند در حالی که نمایش درستی را در مرورگرهای مختلف ندارد!
تصمیم دارم عواملی که شاید شما هم از آن آگاه باشید رو مورد بررسی قرار بدم:

۱- دسترسی پذیری (Accebility) :
مسئله ای که یک سایت استاندارد باید رعایت کند دسترسی پذیری هست. خودتون رو جای بازدید کننده سایت بذارید و ببینید وقتی وارد سایتی می شوید می تونید براحتی اون چیزی رو که می خواهید پیدا کنید یا نه. آیا در صفحات داخلی براحتی می تونید به بخش های دیگه سایت دسترسی پیدا کنید؟ هرچی بازدید کننده زمان کمتری رو صرف پیدا کردن بخش مورد نظرش بکنه یعنی اینکه سایت دسترسی پذیری بالایی داره و رعایت این مسئله در وبسایت هایی که بخش های گوناگون و تعداد صفحات زیاد دارن مطمئناً دشوارتر و از طرفی از ارزش بالاتری برخوردار است!

۲- هدایت آسان صفحات :
هدایت آسان صفحات تا حدودی به مسئله دسترسی پذیری و یا همان Accebility مربوطه می شود. اینکه در صفحات داخلی سایت شما بدونید کجایید (!) و براحتی به صفحات دیگه سایت هدایت بشید و بخش های مختلف سایت توسط منوها بطور منظم دسته بندی شده باشند و باعث سر در گمی نشه یعنی اینکه سایت، شما رو بخوبی به منظورتون هدایت می کنه.

۳- کاربرد پذیری (Usability) :
میزان مفید و موثر بودن سایت برای بازدید کننده. کاربرد پذیری شامل موارد مختلفی می شود. مانند استفاده بهینه از فضای سایت، تناسب محتوا و قسمت های مختلف سایت با نیازهای کاربران، چیدمان مناسب قسمت های مختلف، استفاده درست از عکس ها در جهت هدف سایت و … بارها شده که وارد سایتی شدم و می بینیم که قسمت بیشتر فضای صفحه اول سایت رو عکس ها و نوشته های بیهوده اشغال کرده اند.

۴- نمایش یکسان در مرورگرهای مختلف:
اینکه وبسایت مورد نظر در مرورگرهای مختلف نمایش یکسان داشته باشه مسئله بسیار مهمی می باشد که فقط طراحان و برنامه نویسان با تجربه از پس اون بر خواهند اومد!
چیزی که این روزها و مخصوصاً تو کشوری مثل ایران که هنوز یوزرها از مرورگر اینترنت اکسپلوور نسخه های قدیمی استفاده می کنند بسیار مهمه !

۵- مجزا بودن طرح وبسایت از محتوا:
یک سایت استاندارد باید قسمت محتوای مشخصی جدا از طرح داشته باشد که در صورت تغییر طرح محتوای سایت دچار تغییر نشود! این قسمت به درست نوشتن کدهای HTML و CSS بر می گرده و باعث میشه که موتورهای جستجو محتوا رو به درستی شناسایی کنند.

۶- قابلیت رؤیت آیتم های اصلی (Visibility):
آیا وقتی وارد صفحه اصلی سایت می شوید در نگاه اول می تونید قسمت های اصلی سایت رو ببینید؟ یا قسمت عمده فضا با آیتم های فرعی و غیر ضروری اشغال شده؟

۷- خوانا بودن مطالب مهم در نگاه اول (Readability) :
اگر مطالبی هست که در اولویت اول برای سایت قرار دارد باید در نگاه اول به چشم کاربر بیاد. همه می دانند که کاربر از صبر و حوصله کمی برخوردارند! پس باید در نگاه اول مطالب مهم و جذاب بصورت برجسته به نمایش گذاشته بشه تا کاربر رو مجذوب کند.

برای مطالعه بیشتر می تونید به نسخه انگلیسی این مطلب که توسط کنسرسیوم منتشر شده مراجعه کنید.

۴ ديدگاه براي “استانداردهای وب

 1. علی جلالی گفته است:

  به نکته های خوب و دقیق اشاره کردی حمیدخان
  نکاتی که خیلی از طراح ها و برنامه نویس ها اصلاً بهش اهمیت نمیدن

 2. مهدی گفته است:

  خلاصه و حرفه ای توضیح دادی حاج حمید
  ارادت

 3. محسن افشانی گفته است:

  ۱- به هفتا نکته خیلی خوب اشاره کردی
  ۲- معیار سنج های خوب و معتبری رو معرفی کردی
  ۳- به نسخه انگلیسی که لینک دادی دیگه رسماً ترکوندی
  پس در جمع دمت گرم

 4. سمانه محرابی گفته است:

  کاربردپذیری یکی از اصوله که همیشه باید بهش توجه داست

دیدگاه ها بسته اند.